Domov » Ostalo » 3 človeške navade, ki jih želimo vsiliti psom

3 človeške navade, ki jih želimo vsiliti psom

Objavljeno v Ostalo

…in jih nikakor ne morem razumeti. Razumem trgovce, ki nam to želijo prodati, ne razumem pa potrošnikov, ki ob tem ne premorejo kančka kmečke pameti, ki bi se oglasila in dejala: hej, a je to res potrebno? Zakaj že?

Čiščenje zob pri psih, z zobno pasto in ščetko, jasno!

Priznam, poskusila sem – ker so mi tako svetovali, vzporedno z vrečo kvalitetnih briket, jasno. Če psu ne bom ščetkala zob, se mu bodo naredile zobne obloge in potreben bo obisk pri veterinarju (strošek!), zato moram psu redno ščetkati zobe, nekajkrat na teden ni dovolj.
Totalno osveščena o dentalni higieni pasjih zob sem v blaznem zanosu kupila vse, kar so mi svetovali: nekakšen pasji „dentastick“, zobno ščetko za pse in seveda zobno pasto. Ni bil ravno Sensodyne, bila pa je zobna pasta za pse z okusom piščanca. Delicious!
K sreči sem bila že po prvih treh poskusih sposobna transcendentalnega dviga zavesti in objektivnega pogleda na dano situacijo:

psu sem v gobec tlačila nekaj plastičnega (zobno ščetko), namazanega z nekakšno piščančjo pašteto, ki bo preprečila nastanek zobnih oblog. Njemu nikakor ni bilo jasno, zakaj je ne sme pojesti, meni ni bilo jasno, kako se bom s tem bojevala še naslednjih 15 let. Precej bizarno, se vam ne zdi?

Ko sem prekinila z briketi, so izginile tudi zobne obloge. Občasno dobi kakšno primerno mesnato kost za glodanje (vedno pod nadzorom). Zobni pasti z okusom piščanca pa je potekel rok…že davno.

Balzam za pasjo dlako

Že uporaba pasjih šamponov se mi včasih zdi uganka (razen če niso proti bolham), uporaba balzama za psa pa mi je še toliko večji misterij, sploh, če so z vonjem kokosa in vanilje.

Zakaj?

  • Ker kokos in vanilja (lahko ju zamenjaš s poljubnimi vonji) psom ne dišijo tako kot ljudem. Zakaj pa menite, da se psi najraje valjajo v gnoju? Zato, da bi vam nagajali?
  • Ker je razlog, da sicer ne morete razčesati pasje dlake, precej za lase privlečen (ali za dlako 😉 ). V bistvu ne razumem uporabe balzama niti na človeških grivah: edina skrivnost je v tem, da imate glavnik s širokimi ščetinami za mokre lase, potem lahko lase počešete brez problema in brez uporabe balzama – in podobne zadeve prodajajo tudi za pse.

Razloge za nesijoč kožuh in neprijeten vonj “po psu” je treba iskati drugje (med drugim najprej v hrani!): balzam in ostala pasja kozmetika rešujejo posledice, ne vzrokov.

Jabolčni kis je odličen šampon in balzam v enem in je edini kozmetični pripomoček, ki ga uporabljam na mojem psu. Med drugim se fantastično obnese po spomladanski gnojni kopeli, preizkušeno večkrat: kljub temu, da ga ne umijem z dišečim šampon ampak samo s primerno razredčenim jabolčnim kisem, vonj po gnoju izgine.

Če že menite, da potrebujete šampon za psa, naj bo ta čim bolj naraven in neagresiven,brez dodanih sredstev, ki jih ne razumete. Toplo priporočam šampone, ki jih izdeluje Katarina Kovačič, Zeliščni vrt cvetka. Dobiš jih tukaj. Šamponi so ekološki, ročno izdelani in temeljijo izključno na zeliščih, ki jih Katarina prideluje sama.

Pasje čokolade, krofi, pivo in šampanjec za psa

Na žalost se že več let spopadam z odvisnostjo od sladkorja, kar v praksi pomeni, da nič, kar ima pridih, prizvok ali priokus sladkega, ni varno pred mano. Nekoč sem v dar dobila nekaj pasjih čokolad, pasjih čokovitaminčkov in krof za psa (če me spomin ne vara, so ga pekli pri Almo Nature, nisem pa čisto prepričana) in za vse tri sladke izdelke garantiram, da so bili odlični, ker sem poskusila vse tri. Sladko je sladko, ne diskriminiram 😉

Krof je bil nekoliko manj sladek od človeške različice, čokovitaminčki so bili odlični, pravzaprav nisem zaznala nobene razlike med temi pasjimi čokoladnimi bonbončki, ki vsebujejo še vitamine (saj ne moreš verjet 🙂 ) in človeškimi variacijami, ki jih prodajajo v Hoferju. Eni in drugi so iz mlečne bele čokolade, vsebujejo cuker, maščobe, mleko v prahu, pasja različica pa še vitamine.

Podobno je bilo s pasjo čokolado: bila je sicer veliko manj sladka od čokolade za ljudi in je tudi vsebovala je manjši odstotek kakava.

Čokolada je za pse problematična predvsem zaradi kakava oz. teobromina, ki je ena od sestavin kakava. Na organizem ima podoben učinek kot kofein (deluje poživitveno). Ker je pes še vedno pes (pa čeprav je mnogo boljši od marsikaterega človeka), teobromina in kofeina ne prebavlja enako kot ljudje, zato lahko pride do hude zastrupitve ali celo smrti. In ker tega jasno ne želimo, imamo pa občutek, da moramo psu dati nekaj sladkega (še ena izmed neumnosti počlovečenja naših psov), so si modri ljudje izmislili pasjo čokolado, ki vsebuje zelo nizek odstotek kakava (in posledično teobromina), zato psom ne predstavlja nevarnosti (Vir: spletna stran revije Moj pes)

Pasja čokolada sicer vsebuje sladkorje, mleko v prahu in druge maščobe, od katerih pes nima absolutno nobene pozitivne koristi, pa še zobe je potrebno ščetkati 😉 Od sladkih priboljškov raje ponudite košček banane ali sira, tudi oreščki niso slaba izbira.

soncna ocala za pse
Sončna očala za pse. Vir: petco.com

Ko pa vidim v ponudbi pasje pivo in šampanjce, me zanima samo še to, kdaj se bodo v trgovinah pojavile raybanke za pse. Hm, no, saj so že – niso ravno Ray Ban očala, ampak sončna očala za pse dejansko obstajajo.

Kakorkoli, na pamet mi ne pade niti en dober razlog, zakaj bi psu ponudila človeške imitacije alkoholnih pijač. Vesela bom, če mi lahko pomagate in poveste vsaj en razlog/priložnost, ob kateri bi psu ponudili pivo ali šampanjec.

Če ste se ob tem zgražali, naj vam povem, da to sploh ni vrh ledene gore: dejansko obstajajo še bolj neumni proizvodi za pse, ki pa si zares ne zaslužijo niti omembe, recimo lak za kremplje. Bolano.

Spletna stran in vsebine na njej niso nadomestilo za veterinarski nasvet. Avtor ne prevzema nobene odgovornosti v zvezi z morebitno škodo, ki bi nastala zaradi uporabe in/ali nepravilne interpretacije podatkov in informacij.

Pri nadaljnjem delovanju portala in kakovostnih vsebinah lahko pomagaš tudi ti. Kako? Preveri tukaj >>>

Lena Gregorčič
Sledi Lena Gregorčič:
Začelo se je s preprostim vprašanjem: če procesirana hrana za pse ni dobra za nas, zakaj je potem zdrava za naše pse? Končalo pa se je tako, da je ZHP že 5. leto največja info točka za vse pasje skrbnike, ki jih zanimajo drugačne rešitve :)

2 Responses

  1. Tina
    | Odgovori

    Sicer se strinjam z vsem naštetim. Samo kakor sem brala tudi oreščki niso zdravi za pse…

    • Lena Gregorčič
      Lena
      | Odgovori

      Uf, če bi se jaz držala vsega, kar sem prebrala, potem tega bloga sploh ne bi bilo! Po nekaterih informacijah je tudi mleko zelo škodljivo, surovo jajce pa skoraj psa ubije 🙂 Pa ni res, treba je samo upoštevat zdravo pamet. Od oreščkov se je dejansko treba izogibati samo makadamiji, ki je strupena, zaradi “nezanane snovi”, bilo je tudi v eni izmed oddaj na SLO , ne vem pa, ali so to bile 4 tačke ali oddaja O ljudeh in živalih. Ostali oreški in semena (mandlji, orehi, laneno seme…) pa so odličen dodatek k hrani, vsebujejo minerale v sledovih, omega 3 maščobne kisline, vitamine…seveda v zmernih količinah – 5 mandljev kot priboljšek ali ČŽ lanenih semen za 30 KG psa. Poleg tega ful moernih priboljškov za pse delajo s konopljinimi in lanenimi semeni, zato res ne vem, zakaj ne bi bili “zdravi” ali pa celo škodljivi…

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.