Domov » Ostalo » Prhljaj pri psu

Prhljaj pri psu

Objavljeno v Ostalo

Prhljaj pri psu je ena izmed bolj nadležnih in zoprnih nadlog, ki vama lahko oteži življenje. Pogosti vzroki za prhljaj so običajno povezani z alergijami in drugimi kožnimi boleznimi, prehrano ali stresom. Če se želite znebiti prhljaja, morate najprej ugotoviti, kaj ga povzroča. Kopanje psa s šamponom proti prhljaju, različni “balzami” za pasjo dlako in drugi kozmetični pripomočki ne bodo pomagali (morda samo momentalno), če ne boste v prvi vrsti odpravili vzroka, ki povzroča prhljaj.

Kateri so najpogostejši vzroki za prhljaj pri psu in kako se jim izogniti?

1. Prhljaj zaradi stresa

Verjetno je najlažje odpraviti prhljaj, ki se pri psu pojavi zaradi stresa – izognite se stresnim situacijam in problem bo rešen. Vem, lažje rečeno kot storjeno, veliko je odvisno tudi od tega, katere stresne situacije psu povzročajo prhljaj. Decembrskemu bombardiranju s petardami se težko izognemo, če pa psu predstavlja stres sprehod po mestu, ga na tako situacijo navajamo postopoma.  “Stresni prhljaj” se pojavi praktično v istem trenutku, ko se pes znajde v zanj stresni situaciji, zgine pa v tistem trenutku, ko se pes počuti spet varnega.. Če ne bi tega doživela v živo, verjetno ne bi verjela, prhljaj je dobesedno nastajal pred mojimi očmi!  Zaradi stresa lahko pride tudi do hipnega odpadanja dlake, mačka lahko v trenutku izgubi cele šope dlak in zgleda skoraj tako, kot če bi se levila.

2. Prhljaj in alergije

Prhljaj pri psih je pogosto povezan z alergijami na prah, pršice ter na nekatere vrste hrane. Za razliko od prhljaja zaradi stresa ga je težje odpraviti (če ne poznate točnega alergena, ki ga povzroča) in je veliko bolj trdovraten. Sam od sebe ne bo izginil in če menite, da ima vaš pes alergije, morate temu primerno ukrepati – izvesti test za alergije (mimogrede, priporočam bioresonančno terapijo) in nikakor ne poskušajte sami doma “na slepo” izločevati potencialnih alergenov, ker s tem samo podaljšujete agonijo. Prhljaj se lahko pojavi tudi zaradi kontaktnih alergij, kot posledica (grozne) srbečice.

Staro prepričanje, da dodaj psu olje v prehrano v tem primeru ne bo pomagalo, kopanje s šamponi proti prhljaju prav tako ne, ugotoviti in izločiti morate alergen, ki povzroča prhljaj (preprosto povedano). Lososovo olje je vsekakor dobrodošlo, ni pa ultimativna rešitev!

3. Prhljaj zaradi suhega okolja

Prhljaj je pri nekaterih psih pogost v zimskem času, ko je zaradi kurjave zrak v stanovanju precej izsušen. To lahko enostavno rešite z vlažilcem zraka in hidracijo telesa od znotraj – naj ima vaš pes vedno na voljo dovolj sveže vode. Lososovo olje, mastne ribe in druga hrana, bogata z maščobnimi kislinami lahko pripomore k izboljšanju stanja.

4. Prhljaj zaradi slabe in neustrezne prehrane

Zdravje psa se pokaže v lepem in čvrstem kakcu ter svetlečem kožuhu in briketi žnj kvalitete so lahko vzrok za praskanje, slabo prebavo, nesvetleč kožuh in tudi prhljaj, saj so sestavine v njih običajno vse prej kot primerne za pse. Velikokrat je lahko problem tudi prehranska pršica, ki živi v briketih (tudi “kvalitetnih”). Če se le da, zamenjajte komercialno hrano s svežo, sezonsko in surovo hrano, ker je samo ta edina primerna za vsa živa bitja.

Prhljaj običajno spremlja še živčno praskanje, ki ga nikakor ne smete reševati s “satelitskimi” ovratniki, s katerimi želite preprečiti – praskanje. Če praskanje in prhljaj eskalirata, bo treba k veterinarju: marsikaj lahko rešimo sami, vsega pa ne in brez veze je, da trpi pes ter vsi ostali okoli njega.

Kaj lahko sami naredite?

  • Naprej odkrijte vzrok, sicer je vsak boj proti prhljaju obsojen na propad, potem pa berite dalje 🙂
  • Poskrbite za redno nego, krtačenje, sploh v obdobju, ko pes menja dlako. S krtačenje poskrbite za “svežino” dlake in koža lažje zadiha. Pri psih z veliko podlanke je furminator zakon.
  • Lahko si pomagate z različnimi dodatki v hrano, kot je recimo lososovo olje
  • Na daleč se izognite različnim šamponom in balzamom, ki dišijo po kokosu, vanilji, čokoladi _______ (dodaj vonj), pa ne samo zaradi prhljaja, ampak zaradi tega, ker vaš pes tega 100 % ne potrebuje, taki šamponi so polni parfumov in drugih sredstev, ki slabo vplivajo na občutljivo pasjo kožo.
  • Psa kopajte z neagresivnim in naravnim šamponom. Pozabite na mit, da se “psa ne sme kopat več kot 2-krat letno”, ker ta trditev nima nikakršne realne osnove. Samo pomislite, kako bi vas vse srbelo, če se ne bi skopali 1 mesec, vmes pa bi se valjali po blatu, gnoju, skočili v umazano vodo ali si naredili kopel v bližnji luži? Zame je še vedno najboljša kombinacija jabolčnega kisa in vode, ki deluje kot razkužilo, tukaj pa ponujam še recept za šampon, ki baje zelo pomaga pri pasjem prhljaju (in tudi človeškem!): šampon z ovsenimi kosmiči.

Recept za pasji šampon proti prhljaju

  • 1 skodelica ovsenih kosmičev (lahko jih nadomestite tudi z mleto proseno kašo)
  • 1 skodelica sode bikarbone
  • 4 skodelice vode

Ovsene kosmiče zmeljete v prah ali vsaj do oblike bolj grobih granul, primešate sodo bikarbono ter toplo vodo. Količine prilagodite velikosti psa, ta zmes zadostuje za 2 do 3 pranja 30-kg psa. Šampon (ta ali katerikoli naravni šampon) morate dobro sprati, bodite pozorni predvsem pri tistih psih, ki imajo gosto dlako, dolgo dlako ali veliko podlanke, saj se lahko ostanki šampona “skrijejo” in potem to psa še toliko bolj srbi.

Srečno 🙂

Spletna stran in vsebine na njej niso nadomestilo za veterinarski nasvet. Avtor ne prevzema nobene odgovornosti v zvezi z morebitno škodo, ki bi nastala zaradi uporabe in/ali nepravilne interpretacije podatkov in informacij.

Pri nadaljnjem delovanju portala in kakovostnih vsebinah lahko pomagaš tudi ti. Kako? Preveri tukaj >>>

Lena Gregorčič
Sledi Lena Gregorčič:
Začelo se je s preprostim vprašanjem: če procesirana hrana za pse ni dobra za nas, zakaj je potem zdrava za naše pse? Končalo pa se je tako, da je ZHP že 5. leto največja info točka za vse pasje skrbnike, ki jih zanimajo drugačne rešitve :)

  1. Rnan
    | Odgovori

    Draga Lena, hvala za ta članek.
    Moja kavalirka (stara dobro leto) ima prhljaj predvsem po glavi in vratu. Na teh predelih se tudi izdatno praska. Prhljaj zaznam tudi drugje po telesu, ampak bi rekla da 80% manj. Po glavi se pojavljajo tudi manjše rdeče pikice, kot izpuščajčki. Mažem s kremo, ki sem jo dobila pri vetu in ti izpuščajči izginejo, praskanje pa se nadaljuje.
    Iščem razloge, pa jih ne najdem. Hranim jo surovo, bila na bioresonanci, izločili vse alergene in vse kar dobiva in s čimer je v stiku je potrjeno “vredu”. Stresnih situacij si upam trditi da nima, zrak je lahko v kurilni sezoni res suh, ampak sedaj smo že maja in kurimo že cca 3m ne. Kopam jo s Plush Puppy šamponom (cca 1x na mesec).
    Poskusila bom še ta tvoj “domač” šampon, pa da vidimo. Imaš še morda kakšno idejo kaj naj naredim?
    Hvala! 😉

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.